Mandalák
Itt láthatod az eddigi alkotásaimat. Igény esetén tudok személyreszabott mandalát készíteni, valamint vannak készleten lévő mandaláim, melyeket az alábbi Webshop gombra kattintva tudsz megtekinteni és megrendelni.
A mandala története
A szó, az ősi indiai nyelvből, a szanszkritból származik. Jelentése: kör, ív, körszelet, korong. Más vélemény szerint jelentése az elmével is kapcsolatban áll (manas a. m. "elme"). Eredetét tekintve leginkább a buddhista tibeti és indiai kultúrához köthető, ahol ma is, évezredek óta használják meditációs technikákhoz, gyakorlatokhoz. A jógik elmélyedést segítő különféle eszközöket használnak, melyekre támaszkodva szilárdan tarthatják tudatukat meditációjuk tárgyán. Ezek a test- és kéztartások (azaz mudrá), a hangok, ami nem más mint a mantra, a kézbe vehető tárgyak, tehát a vadzsra és a málá, illetőleg az istenségek különféle képi ábrázolásai, azaz a mandala.
A mandala színeinek jelentése:
– Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés, nyugalom.
– Fekete: titok, megérzés, belátás, újjászületés.
– Szürke: lelki gyógyulás, szelídség, szeretet, hűség.
– Sárga: barátságosság, fogékonyság, természet, intelligencia.
– Kék: elégedettség, ellazulás, harmónia.
– Tűzpiros: rettenthetetlenség, hatalom, változás, szerelem.
– Bíbor: emberszeretet, idealizmus, bölcsesség.
– Rózsaszín: érzékenység, a "belső" gyógyulása, egyetemes gyógyulás.
– Narancs: önkontroll, vitalitás, becsvágy, megérzés.
– Zöld: növekedés, bizalom, kapcsolat, gyógyulás, nyugalom.
– Barna: földközelség, stabilitás, tudatos kötődés a környezethez.
– Ezüst: érzékfölötti, természetfölötti képességek, áradó érzelmek, jólét.
Forrás: Wikipédia
Mi a mandala?
A mandala ősi jelképrendszer, szó szanszkrit nyelven "kört" jelent, és ez a tökéletes geometriai forma adja a keretét ezeknek a sok jelentési réteggel teli ábrázolásoknak. A mandalák tehát nem csupán szép műalkotások, hanem mélyebb spirituális jelentéssel is bírnak: a kozmosz rendjét, a teljességet és az egységet szimbolizálják. Sokszor találkozhatunk mandalákkal a tibeti hangtálakon is. Az eredeti mandalák világképek.
Fontos megjegyezni, hogy a "mandala" és a "mandorla" kifejezések nem azonosak. A mandorla mandula alakú, míg a mandala kör alakú. Mindkettő szimbolikus jelentéssel bír, de a mandala a hinduizmusban és a buddhizmusban gyökerezik, míg a mandorlát a kereszténységben is használják vallási művészetben.
A mandala belső szimbólumai
A mandalákban használt formáknak mély szimbolikus jelentése van, melyek a kozmosz rendjét és a spirituális fejlődés különböző aspektusait tükrözik.
Kör: A kör a teljességet, az egységet, a végtelenséget és a női energiát szimbolizálja. Gyakran a mandala alapját képezi, és a kozmoszt, a megvilágosodást vagy a belső énünket jelképezi.
Négyzet: A négyzet a stabilitást, a rendet, a férfi energiát és a földi világot szimbolizálja. Gyakran a mandala belsejében található, és a négy égtájat, a négy elemet (föld, tűz, víz, levegő) vagy a tudatosság négy szintjét jelképezi.
Háromszög: A háromszög a kreativitást, a dinamizmust és a szellemi világot szimbolizálja. Gyakran felfelé mutató formában ábrázolják, és a szellemi felemelkedést, a megvilágosodást vagy a az időt (múlt, jelen, jövő) jelképezi. Buddhistáknál a három kincset is jelentheti (Buddha, Dharma, Szangha)
A mandalákban a geometrikus formák mellett számos más szimbólum is megjelenhet, melyek mindegyike mély spirituális jelentéssel bír. Íme néhány példa:
Lótuszvirág: A lótuszvirág a tisztaságot, a megvilágosodást és a szellemi újjászületést szimbolizálja. Gyakran a mandala közepén ábrázolják, és a szennyből kiemelkedő gyönyörű virágot jelképezi, utalva arra, hogy a szenvedésből is lehetséges a megvilágosodás elérésére.
Sárkány: a természetben rejlő ősi erőt és hatalmat szimbolizálja, gyakran természeti elemekkel, mint a víz, a tűz vagy a levegő társítják. A sárkány szimbólum jelenthet védelmet, bölcsességet, belső erőt is.
Élet virága: Az élet virága egy szimmetrikus geometrikus minta, mely a teremtést, a rendet és a harmóniát szimbolizálja. Gyakran a mandala belsejében található, és a kozmosz alapvető építőköveit, a mikrokozmoszt és a makrokozmoszt jelképezi.
Életfa mandala: Az életfa a halhatatlanságot, a növekedést és a spirituális fejlődést szimbolizálja. Gyakran a mandala közepén ábrázolják, és gyökerei a földbe, ágai pedig az égbe nyúlnak, összekötve a földi és a spirituális világot.
OM: Az OM jelentése a hinduizmus szent hangja, mely a teremtést, a fenntartást és a pusztulást szimbolizálja. Gyakran a mandala közepén ábrázolják, és a Brahman, a legfelsőbb valóság szimbóluma.
Mantrák: A mantrák szent szavak, szótagok, melyeknek spirituális ereje van. Gyakran a mandala belsejében vagy körülötte írják őket, és meditációs eszközként vagy a kívánt tulajdonságok és energiák vonzására használják.
A mandala színeinek jelentése
A mandalákban használt színek befolyásolják a mandala által keltett érzelmeket és energiákat. Íme néhány példa a leggyakoribb színek jelentésére:
Fehér: A tisztaság, a tökéletesség, az ártatlanság, a béke és a megvilágosodás színe. Gyakran a mandala alapját képezi, és a spirituális tudatosságot vagy a kozmikus ürességet jelképezi.
Fekete: A rejtély, a mélység, a tudatalatti, a transzformáció és a halál színe. Gyakran a mandala belsejében található, és a belső énünket, a tudatalatti erőket vagy a káoszt jelképezi.
Piros: A szenvedély, az energia, a cselekvés, a bátorság és a szerelem színe. Gyakran a mandala külső részén található, és a gazdagságot, szerencsét, a szenvedélyt jelképezi.
Kék: A nyugalom, a béke, a hűség, a bizalom és a bölcsesség színe. Gyakran a mandala közepén található, és a belső békét, a harmóniát, gyógyítást vagy a spirituális megvilágosodást jelképezi.
Sárga: A napfény, a boldogság, a bölcsesség, a kreativitás és a tisztulás színe. Gyakran a mandala külső részén található, és a mentális energiát jelképezi.
Zöld: A természet, a növekedés, az anyaság, a gyógyulás, a harmónia és a bőség színe. Gyakran a mandala közepén található, és a szívcsakrát, az egyensúlyt vagy a spirituális növekedést jelképezi.
Lila: A királyság, a spiritualitás, a titokzatosság, az intuíció és a transzformáció színe. Gyakran a mandala belsejében található, és a koronacsakrát, a magasabb tudatosságot vagy a spirituális átalakulást jelképezi.
Forrás: Karmaguru.hu/mandala